Keletas naudingų patarimų norintiems refinansuoti paskolą

penktadienis birželio 7, 2019

Naujos paskolos ėmimas tam, kad būtų padengta anksčiau paimta paskola ar paskolos, vadinamas refinansavimu. Paprasčiau tariant, tai galima vadinti „perkreditavimu“, kai turimi finansiniai įsipareigojimai perkeliami į kitą paskolų išdavimo įmonę. Tiesa, refinansavimo paslauga kartais nepagrįstai baugina. Tačiau pasigilinus į tikrąją šio proceso reikšmę galima išskirti nemažai refinansavimo privalumų siekiantiems sutaupyti ir kur kas efektyviau išsivaduoti iš paskolų įsipareigojimų.

„Klientams, turintiems gerą kredito istoriją, refinansavimas gali būti puikus būdas sumažinti mėnesio įmoką, palūkanų normą ar gauti palankesnius paskolos išmokėjimo terminus. Sąlygos, kuriomis galite gauti paskolą šiandien, gali būti visai kitokios nei tuomet, kai ėmėte identišką paskolą prieš kelerius metus. Tad kodėl gi ne siekti geresnio finansinio pasiūlymo? Be to, tai gali būti naudingas ir taupesnis sprendimas turint kelias paskolas skirtingose kreditų bendrovėse ir norint jas perkelti į vieną. Tiesa, klientams, turintiems prastą kredito istoriją arba jau pradelstų skolų, refinansavimas gali būti nebūtinai  suteiktas“,  – pastebi „TF Bank“ vadovas Lietuvoje Šarūnas Dmukauskas.

Refinansuoti galima vadinamuosius „greituosius“ kreditus, vartojimo ar automobilio paskolas, tačiau prieš priimant tokį sprendimą, būtina žinoti kelis svarbius aspektus. Ilgametę vartojimo paskolų patirtį Šiaurės Europoje sukaupusio banko „TF Bank“ specialistai pateikia keletą naudingų patarimų, kurie padės priimti geriausią pasiūlymą.

Pasidomėkite – galbūt galite sutaupyti

Tam, kad refinansavimas būtų iš tiesų naudingas, jis, visų pirma, turi padengti turimą paskolą ar paskolas geresnėmis sąlygomis: sumažinti bendrą mėnesio įmoką, pailginti arba sutrumpinti paskolos grąžinimo terminą, sumažinti bendrą paskolos kainą ar panaikinti įvairius dabartinio kreditoriaus taikomus suvaržymus. Refinansavimo paslauga tampa aktuali ir tuomet, kai paskolą paėmęs žmogus ar šeima negali apmokėti turimų įsipareigojimų. Tuomet ieškoma palankesnių sprendimų.

Tačiau yra ir dar kelios galimybės refinansuoti paskolą. Jomis paėmusieji kreditus dažnai net nepasidomi. Ar žinojote, kad keičiantis šalies ekonominei situacijai, įvairios kredito įstaigos gali pasiūlyti paskolas kur kas geresnėmis sąlygomis negu prieš kelerius metus.

Be to, jei tuo metu, kai ėmėte paskolą, buvote „sunkesnėje“ finansinėje padėtyje, ji galėjo sugadinti jūsų kredito reitingą, todėl pasiskolinote su didesne palūkanų norma. Gera naujiena ta, kad su laiku, kai pagerinote savo kredito reitingą, tikėtina, galėsite refinansuoti paskolą mažesniu tarifu. Tad nepamirškite pasitikrinti tokias galimybes, pasidomėję siūlomomis paskolų sąlygomis patys ar pasikonsultavę su specialistais.

Ne tik taupesnis, bet ir patogesnis sprendimas

Jei turite daug paskolų, gali būti prasminga ir patogu jas sujungti į vieną, ypač jei galite gauti mažesnę palūkanų normą. Tai kur kas lengvesnis būdas suvaldyti mokėjimus už paskolas ir administruoti turimas paskolų sutartis, mažesnė tikimybė pradelsti įmoką ir susigadinti savo kredito reitingą. Atkreipkite dėmesį ir į tai, kad mokant kelias mėnesio įmokas, papildomai sumokama ir už įmokų surinkimą.

„Pastebėjome, kad ši galimybė neretai lieka nežinoma tarp klientų. Vos tik pasiūlėme sujungti jau turimas paskolas į vieną, sulaukėme susidomėjimo ir, svarbiausia, taip padėjome ne vienam žmogui sutaupyti. Žinoma, prieš tai nuodugniai apskaičiuojame ir pamatuotai įvertiname galimybes“, – pasakoja „TF Bank“ vadovas.

Š. Dmukauskas pateikia konkretų klientės pavyzdį. Moteris per 2016–2019 metų laikotarpį sudarė 4 vartojimo kreditų sutartis. Bendra jų suma buvo 8811 Eur ir kreditoriams kas mėnesį reikėjo mokėti po 252 Eur. Mokėdama pagal esamus grafikus moteris kreditoriams iš viso būtų grąžinusi 14 427 Eur. Kai „TF Bank“ refinansavo visas 4 paskolas, klientės mėnesio įmoka sumažėjo iki 133 Eur, o bendra mokama suma iki 9620 Eur.

Atkreipkite dėmesį į sutarčių sąlygas

Jei nusprendėte refinansuoti paskolą, įsigilinkite į turimos paskolos sutartyje išvardytus įsipareigojimus. Būtinai pažiūrėkite į sutarties perkėlimo ar nutraukimo mokestį. Neapsigaukite – juk refinansavimas turi padėti sutaupyti. Ne mažiau reikšmingos ir naujai sudaromos sutarties sąlygos – jos turi būti palankesnės. Įsitikinkite, ar nėra jokių paslėptų mokesčių. Svarbiausia, kad refinansavimas suteiktų norimą naudą, o ne taptų papildoma našta.

Padedami specialisto įvertinkite asmeninę bei šeimos finansinę situaciją. Jei yra galimybių, būtina apgalvoti, kaip finansinė situacija pasikeis ateityje. Atsižvelgiant į tai, su paskolos davėju galima aptarti sutarties sąlygas, pavyzdžiui, paskolos grąžinimo trukmę ir atitinkamai ją patrumpinti arba pailginti. „TF Bank“ griežtai laikomės principo klientui paskolos sąlygas išaiškinti tiksliai ir iki galo, kad, kiek įmanoma, neliktų neaiškumų. Atsakingai vertiname paskolos ar refinansavimo prašantį žmogų, jeigu reikia, ieškome kompromisų. Skatiname atsakingo skolinimosi principus, kad apsaugotume klientą nuo nepamatuotos finansinės naštos“, – pastebi Š. Dmukauskas.

Pasidomėkite įmonės reputacija

Rinkdamiesi refinansavimo bendrovę, būtinai nuodugniai pasidomėkite jos reputacija.

Profesionalus kredito davėjas visuomet didžiausią dėmesį skiria nuodugniam susipažinimui su klientu, jo finansine situacija, turimais įsipareigojimais. To reikia, siekiant nustatyti, kokio dydžio paskolą bei kokiomis sąlygomis asmuo gali gauti.

„Be to, patikimas kredito davėjas visuomet stengsis rasti abiem pusėms naudingą sprendimą. Paprastas pavyzdys – jei sumažėja jūsų pajamos, paskolos grąžinimo terminas gali būti pailgintas, o įmokos, atitinkamai – sumažintos. Tokiu būdu, susidūrus su sunkumais, išmokėti paskolą gali tapti lengviau. Žinoma, kiekviena situacija individuali ir vertinama atskirai“, – pažymi Š. Dmukauskas.

Penki žingsniai, kai prireikia paskolos

pirmadienis balandžio 8, 2019

Penki žingsniai, kai prireikia paskolos

Gražiai ir patogiai gyventi nori kiekvienas, tačiau dažnam reikia gerokai pataupyti, kad įsigytų didesnį pirkinį arba leistų sau pasimėgauti išskirtinėmis atostogomis. O kartais nutinka ir taip, kad pinigų prireikia čia ir dabar, tarkime, sugedus šeimos automobiliui. Tokiais atvejais paskola yra vienas iš patogiausių būdų pagerinti gyvenimo kokybę – ar kalbėtume apie tokį reikalingą dalyką kaip naujesnis ir saugesnis automobilis, ar apie norą remontuoti namus, ar tiesiog troškimą investuoti į įspūdžius ir pakeliauti. Kai šiandieninėje visuomenėje papildoma finansinė injekcija – ranka pasiekiama, „TF Bank“ atkreipia dėmesį, kad prieš skolinantis, visada reikia atsiminti, kad tai – rimtas finansinis įsipareigojimas, ir atlikti kelis paruošiamuosius žingsnius.

„Šiais laikais nieko nebestebina siekis gyventi gerai – įsirengti būstą, įsigyti automobilį, keliauti. Tad galimybė gauti paskolą šiems poreikiams, kaip alternatyva ilgalaikiam taupymui, yra itin aktuali, – sako ilgametę vartojimo paskolų patirtį Šiaurės Europoje sukaupusio banko „TF Bank“ vadovas Lietuvoje Šarūnas Dmukauskas. – Netgi galima sakyti, kad paskola yra tam tikra mokymosi valdyti savo finansus rūšis, nes paskatina atsakingai laikytis įmokų mokėjimo grafiko, taigi įpratina planuoti ir stebėti išlaidas. Vis dėlto prieš imant paskolą reikia ne tik pasiruošti, tačiau ir įsivertinti savo galimybes.“

Pirmas žingsnis – apgalvokite alternatyvas

Prieš nusprendžiant pasiskolinti pinigų, pirmiausia reikia ramiai apsvarstyti, ar tai, kam ketinama išleisti paskolą, yra būtinas poreikis, ar užgaida, ir įvertinti, kokią naudą iš norimo daikto ar dalyko gausite. Jeigu paskolą imsite naujausio modelio išmaniajam telefonui, vertėtų prisiminti, kad naujienos greitai sensta... Taip pat prasminga paskaičiuoti, per kiek laiko sutaupytumėte reikiamą sumą – jeigu sutaupyti galite, tokiu atveju išvengtumėte palūkanų, kurios padidina paskolos kainą.

Antras žingsnis – apskaičiuokite biudžetą

Internete pateikiamos paskolų skaičiuoklės padeda lengvai apskaičiuoti pagrindinius paskolos parametrus. Pirmas dalykas, kurį reikia padaryti, – įvertinti, kokio dydžio sumos reikia. Tada svarbu, per kiek mėnesių paskolą galėsite grąžinti. Tai lemia mėnesio įmokos sumą, terminą ir bendrą grąžintiną sumą. Kuo ilgesnis paskolos grąžinimo terminas, tuo didesnė bus bendra sumokama suma, t. y. tuo daugiau mokesčių sumokėsite. 

Susiskaičiuokite savo pastarųjų pusės metų pajamas ir išlaidas. Jeigu pajamos yra didesnės už išlaidas, pagalvokite, kokio dydžio įmoką galėsite mokėti per mėnesį. Jeigu jūsų mėnesiniame biudžete išlaidos tolygios pajamoms, tuomet verčiau pabandykite pirmiau įsivertinti biudžetą: kam ir kiek išleidžiate, kokios išlaidos – būtinos, o kurios – antraeilės ar net trečiaeilės. Tokiu būdu peržiūrint išlaidas galima sureguliuoti asmeninį išlaidų biudžetą, atsisakant vieno ar kito nebūtino dalyko.

Trečias žingsnis – įvertinkite savo kredito reitingą

Kredito reitingas parodo, ar žmogus gebės įvykdyti prisiimtus finansinius įsipareigojimus. Tai signalas paskolos davėjui, ar jis tikrai susigrąžins pinigus. „Žinoma, „TF Bank“, kaip ir bet kuris kitas bankas, atsakingai įvertina kliento kredito reitingą. Atsižvelgdami į jį nustatome ir palūkanų dydį – kuo aukštesnis kredito reitingas, tuo geresnes paskolos sąlygas suteikiame“, – sako „TF Bank“ vadovas.

Ketvirtas žingsnis – palyginkite pasiūlymas

Svarbiausi paskolų sutarties punktai yra administravimo ir draudimo mokestis, palūkanų dydis ir kokia suma bus grąžintina laikotarpio pabaigoje, kas grės vėluojant sumokėti įmoką. Įvertinkite, ar paskolos teikėjas siūlo geresnes sąlygas už gerą kredito reitingą, ar netaiko papildomų mokesčių, atsižvelkite į bendrą vartojimo kredito grąžinimo sumą, nes šis rodiklis parodo, kiek už pasiskolintą sumą reikės grąžinti pasibaigus paskolos laikotarpiui. Galiausiai – užsitikrinkite galimybę paskolą grąžinti anksčiau nustatyto termino bei įvertinkite, ar paskolos teikėjas turi asmeninės konsultacijos galimybę, ir nebijokite klausti. Išsiaiškinkite menkiausias rūpimas detales, nes paskola yra ilgalaikis įsipareigojimas.

Penktas žingsnis – venkite spąstų

Šis žingsnis taip pat glaudžiai susijęs su sutarties sąlygų išsiaiškinimu. „Rinkoje vis dar matoma tendencija iki galo neišaiškinti klientui sąlygų – pavyzdžiui, tipiniame kredito teikėjo pavyzdyje nurodoma, kokio dydžio bus administravimo ir sutarties sudarymo mokestis, skolinantis 1000 Eur, tačiau tarsi tik tarp kitko paminima, kad kredito gavėjui bus pervesta tik, pavyzdžiui, 920 Eur, nors asmuo skolinosi 1000 eurų. „TF Bank“ griežtai laikomės principo vartotojui paskolos sąlygas išaiškinti iki galo. Kartu kruopščiai vertiname paskolos prašantį žmogų ir skatiname atsakingo skolinimosi principus, kad jis neprisiimtų nepamatuotos finansinės naštos“, – skaidrumo principus įvardija Š. Dmukauskas.

Pasidomėkite ir refinansavimo galimybe – gal kita kreditų bendrovė norėtų „įsigyti“ jūsų paskolą geresnėmis sąlygomis. „Tik pradėję veiklą pastebėjome, kad refinansavimo paslauga aktuali daugeliui klientų, taigi nusprendėme šią paslaugą pradėti teikti ir Lietuvoje. Klientams jau netrukus pasiūlysime sujunti jau turimas paskolas į vieną ir taip sutaupyti“, – pasakoja „TF Bank“ vadovas.

Tinkamai pasiruošus ir peržiūrėjus šiuos penkis žingsnius, atsakingo skolinimosi patirtis taps racionaliu sprendimu ir paskola bus atsakingu finansiniu įsipareigojimu, o ne sudėtinga našta.