Penki žingsniai, kai prireikia paskolos

pirmadienis balandžio 8, 2019

Penki žingsniai, kai prireikia paskolos

Gražiai ir patogiai gyventi nori kiekvienas, tačiau dažnam reikia gerokai pataupyti, kad įsigytų didesnį pirkinį arba leistų sau pasimėgauti išskirtinėmis atostogomis. O kartais nutinka ir taip, kad pinigų prireikia čia ir dabar, tarkime, sugedus šeimos automobiliui. Tokiais atvejais paskola yra vienas iš patogiausių būdų pagerinti gyvenimo kokybę – ar kalbėtume apie tokį reikalingą dalyką kaip naujesnis ir saugesnis automobilis, ar apie norą remontuoti namus, ar tiesiog troškimą investuoti į įspūdžius ir pakeliauti. Kai šiandieninėje visuomenėje papildoma finansinė injekcija – ranka pasiekiama, „TF Bank“ atkreipia dėmesį, kad prieš skolinantis, visada reikia atsiminti, kad tai – rimtas finansinis įsipareigojimas, ir atlikti kelis paruošiamuosius žingsnius.

„Šiais laikais nieko nebestebina siekis gyventi gerai – įsirengti būstą, įsigyti automobilį, keliauti. Tad galimybė gauti paskolą šiems poreikiams, kaip alternatyva ilgalaikiam taupymui, yra itin aktuali, – sako ilgametę vartojimo paskolų patirtį Šiaurės Europoje sukaupusio banko „TF Bank“ vadovas Lietuvoje Šarūnas Dmukauskas. – Netgi galima sakyti, kad paskola yra tam tikra mokymosi valdyti savo finansus rūšis, nes paskatina atsakingai laikytis įmokų mokėjimo grafiko, taigi įpratina planuoti ir stebėti išlaidas. Vis dėlto prieš imant paskolą reikia ne tik pasiruošti, tačiau ir įsivertinti savo galimybes.“

Pirmas žingsnis – apgalvokite alternatyvas

Prieš nusprendžiant pasiskolinti pinigų, pirmiausia reikia ramiai apsvarstyti, ar tai, kam ketinama išleisti paskolą, yra būtinas poreikis, ar užgaida, ir įvertinti, kokią naudą iš norimo daikto ar dalyko gausite. Jeigu paskolą imsite naujausio modelio išmaniajam telefonui, vertėtų prisiminti, kad naujienos greitai sensta... Taip pat prasminga paskaičiuoti, per kiek laiko sutaupytumėte reikiamą sumą – jeigu sutaupyti galite, tokiu atveju išvengtumėte palūkanų, kurios padidina paskolos kainą.

Antras žingsnis – apskaičiuokite biudžetą

Internete pateikiamos paskolų skaičiuoklės padeda lengvai apskaičiuoti pagrindinius paskolos parametrus. Pirmas dalykas, kurį reikia padaryti, – įvertinti, kokio dydžio sumos reikia. Tada svarbu, per kiek mėnesių paskolą galėsite grąžinti. Tai lemia mėnesio įmokos sumą, terminą ir bendrą grąžintiną sumą. Kuo ilgesnis paskolos grąžinimo terminas, tuo didesnė bus bendra sumokama suma, t. y. tuo daugiau mokesčių sumokėsite. 

Susiskaičiuokite savo pastarųjų pusės metų pajamas ir išlaidas. Jeigu pajamos yra didesnės už išlaidas, pagalvokite, kokio dydžio įmoką galėsite mokėti per mėnesį. Jeigu jūsų mėnesiniame biudžete išlaidos tolygios pajamoms, tuomet verčiau pabandykite pirmiau įsivertinti biudžetą: kam ir kiek išleidžiate, kokios išlaidos – būtinos, o kurios – antraeilės ar net trečiaeilės. Tokiu būdu peržiūrint išlaidas galima sureguliuoti asmeninį išlaidų biudžetą, atsisakant vieno ar kito nebūtino dalyko.

Trečias žingsnis – įvertinkite savo kredito reitingą

Kredito reitingas parodo, ar žmogus gebės įvykdyti prisiimtus finansinius įsipareigojimus. Tai signalas paskolos davėjui, ar jis tikrai susigrąžins pinigus. „Žinoma, „TF Bank“, kaip ir bet kuris kitas bankas, atsakingai įvertina kliento kredito reitingą. Atsižvelgdami į jį nustatome ir palūkanų dydį – kuo aukštesnis kredito reitingas, tuo geresnes paskolos sąlygas suteikiame“, – sako „TF Bank“ vadovas.

Ketvirtas žingsnis – palyginkite pasiūlymas

Svarbiausi paskolų sutarties punktai yra administravimo ir draudimo mokestis, palūkanų dydis ir kokia suma bus grąžintina laikotarpio pabaigoje, kas grės vėluojant sumokėti įmoką. Įvertinkite, ar paskolos teikėjas siūlo geresnes sąlygas už gerą kredito reitingą, ar netaiko papildomų mokesčių, atsižvelkite į bendrą vartojimo kredito grąžinimo sumą, nes šis rodiklis parodo, kiek už pasiskolintą sumą reikės grąžinti pasibaigus paskolos laikotarpiui. Galiausiai – užsitikrinkite galimybę paskolą grąžinti anksčiau nustatyto termino bei įvertinkite, ar paskolos teikėjas turi asmeninės konsultacijos galimybę, ir nebijokite klausti. Išsiaiškinkite menkiausias rūpimas detales, nes paskola yra ilgalaikis įsipareigojimas.

Penktas žingsnis – venkite spąstų

Šis žingsnis taip pat glaudžiai susijęs su sutarties sąlygų išsiaiškinimu. „Rinkoje vis dar matoma tendencija iki galo neišaiškinti klientui sąlygų – pavyzdžiui, tipiniame kredito teikėjo pavyzdyje nurodoma, kokio dydžio bus administravimo ir sutarties sudarymo mokestis, skolinantis 1000 Eur, tačiau tarsi tik tarp kitko paminima, kad kredito gavėjui bus pervesta tik, pavyzdžiui, 920 Eur, nors asmuo skolinosi 1000 eurų. „TF Bank“ griežtai laikomės principo vartotojui paskolos sąlygas išaiškinti iki galo. Kartu kruopščiai vertiname paskolos prašantį žmogų ir skatiname atsakingo skolinimosi principus, kad jis neprisiimtų nepamatuotos finansinės naštos“, – skaidrumo principus įvardija Š. Dmukauskas.

Pasidomėkite ir refinansavimo galimybe – gal kita kreditų bendrovė norėtų „įsigyti“ jūsų paskolą geresnėmis sąlygomis. „Tik pradėję veiklą pastebėjome, kad refinansavimo paslauga aktuali daugeliui klientų, taigi nusprendėme šią paslaugą pradėti teikti ir Lietuvoje. Klientams jau netrukus pasiūlysime sujunti jau turimas paskolas į vieną ir taip sutaupyti“, – pasakoja „TF Bank“ vadovas.

Tinkamai pasiruošus ir peržiūrėjus šiuos penkis žingsnius, atsakingo skolinimosi patirtis taps racionaliu sprendimu ir paskola bus atsakingu finansiniu įsipareigojimu, o ne sudėtinga našta.